Fotogalerie

Soutěž Šumavou 2022: Video

Video z akce se přehraje po rozkliknutí plakátu:

Video

 

Článek z https://www.soutezsumavou.cz

V sobotu 3. září proběhl další, již 7. ročník obnovené motocyklové Soutěže Šumavou, tedy závodu historických soutěžních motocyklů. Startovní a cílové depo bylo tentokrát zpět na strakonickém hradě, místo tradičního 3. nádvoří však bylo na hlavním, tedy 2. nádvoří - pod věží Rumpál. Startující i diváci tak mohli navštívit i nově otevřené prostory Muzea středního Pootaví, včetně krásné expozice věnující se výrobě v ČZ Strakonice.

K zápisu do závodu se nakonec dostavilo celkem 102 jezdců, kteří prošli formální a technickou přejímkou. Od 10. 30 hod. následovala rozprava s jezdci, když bylo podrobně vysvětlováno bodování soutěže, orientace po trati dle šipek a dle mapy, systémy zvláštních zkoušek, ale hlavně bylo pořadateli apelováno na bezpečnost nejenom v silničním provozu, ale i v úsecích mimo silnice.

Úderem jedenácté hodiny se spustilo startování jezdů, vždy dva závodníci v jedné minutě. Až na tři jezdce všichni splnili startovní zkoušku. 1. etapa měřící 47 km měla cíl v obci Zdíkov, kde ihned po dojetí do cíle (ČK3) musel jezdec absolvovat tzv. zkoušku akcelerace a brzdění. Ve Zdíkově, kde loni jezdce i diváky zastihla velká průtrž mračen, bylo tentokrát krásné počasí, a taktéž pěkná divácká kulisa, stejně tak zázemí pro jezdce.

Druhá etapa čítající 48 km končila v Sousedovicích na ČK7, kde pak byla odstartována zvl. zkouška č. 2, jízda do cíle na co nejpřesnější průměr – letos zvolen průměr 48 km/hod. Tato zkouška pak rozhodla o konečném pořadí, když jezdců tzv. s nulou na časových kontrolách bylo tentokrát o poznání více než loni. Zřejmě se projevili delší časové normy, lepší počasí a asi také zkrácení obou etap. V cíli bylo nakonec platně klasifikováno 93 startujících, oproti 70 z roku 2021.

Novinkou letošního ročníku byly oboustranné jízdní karty z nepromokavého materiálu a také měření na čipy a čtečky, takže pořadatelé měli při počítání výsledků možnost i kontrolního měření. V několika případech se opravdu výsledek bodů opravoval dle elektronického měření. Příští ročník bychom rádi měření ještě „posunuli“ dále do elektronické roviny, tak abychom minimalizovali lidské chyby, zkrátili dobu na sčítání výsledků a v neposlední řadě si od velmi náročného počítání výsledků ulevili.

A kdo si nakonec odvezl věcné ceny, vavřínové věnce a hlavně nádherně provedené skleněné poháry od fy MILFA Volyně z Novoborského skla? V kategorii jezdců nad 60 let, s názvem „O pohár starosty obce Stožice“, zvítězil Pavel Buša z Brna 2 na motocyklu J awa 653/3 o obsahu 350 ccm, který s jen 2mi trestnými body ovládl i hlavní kategorii. Druhý skočil Lubomír Jeřábek z Veselí na stroji zn. ČZ Trial o obsahu 250 z roku 1967, třetí místo obsadil Tomáš Fuchs z Mníšku pod Brdy na motocyklu Jawa 175 z roku 1975. V hlavní kategorii „O pohár starosty Města Strakonice“ zvítězil již zmiňovaný Pavel Buša z Brna, o pouhé dva trestné body za ním skončil Petr Gargulák ze Slušovic na motocyklu Jawa 90 Trial o obsahu 90 ccm z r. 1970, a bronz bral Karel Taras ze Studené u J. Hradce s 5 tr.body na motocyklu ČZ Sport 125 ccm z roku 1966. Nejstarším účastníkem se stal p. Václav Čihák ročník narození 1943, který na soutěžním motocyklu Jawa 653 model 1977 celou soutěž i dokončil a byl klasifikován na 55. místě celkově a na 17. místě kateg.nad 60 let. Nejstarším motocyklem na trati pak byla ČZ 125t z roku 1949, kterou řídil a dovedl úspěšně i do cíle na 15. místě hlavní kategorie a na 6. místě kategorie nad 60 let p. František Marek z Vimperka. Ceny předával osobně velký příznivec motocyklů zn. ČZ, místostarosta Města Strakonice, pan Josef Zoch. Jen nás pořadatele zamrzelo, že vítěz na vyhlašování výsledků nepočkal a odjel po závodě směr Brno (...prý nikdy nic nevyhrál, tak vůbec nečekal že se to povede na Jawě ve Strakonicích...), takže nebylo věnec a pohár komu předat... ( Kompletní výsledky závodu jsou k nahlédnutí či ke stažení nad tímto článkem vpravo).

Velké poděkování patří všem pořadatelům jak v depu tak na trati (mnoho z nich je členem VCC Strakonice), dále pak děkujeme Městu Strakonice, Městskému kulturnímu středisku ve Strakonicích, Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích, Technickým službám, Městské policii ve Strakonicích, Obci Zdíkov a Obci Stožice, nově otevřené restauraci „Hradní sklípek“ a všem dalším sponzorům a příznivcům této na organizaci náročné akce. Děkujeme, a budeme se těšit na další ročník Soutěže Šumavou!

P.S. Snad již za pár dnů bude Strakonickou televizí zpracováno video z letošní soutěže (včetně záběrů z dronu a z kamer na přilbách závodníků), tak se na něj moc těšíme a hned video umístíme na tento web do záložky ***video*** (vpravo nahoře). Samozřejmě i fotky ze závodu umístíme do záložky „fotogalerie“

Štěpán Kučera
ředitel závodu „Soutěž Šumavou“
5.září 2022


Seznam galeirí obce